Židovská synagóga v Lučenci

Andrea Paučová |||

Lučenec je mesto, ktoré leží na juhu Slovenska. Panorámu, popri iných zaujímavostiach, dopĺňa aj mohutná kupola židovskej synagógy. Staviteľom bol Leopold (Lipót) Baumhorn - budapešiansky staviteľ (na území Rakúsko-Uhorska postavil, resp. stavebne upravil 22 synagóg, na území Slovenska napríklad v Nitre a Liptovskom Mikuláši).
Synagóga bola postavená ako centrála na základoch staršej, menšej synagógy v rokoch 1924 - 1925. Dispozičný tvar objektu je štvorec, ktorý na západnej strane predlžuje mohutný portikus a nárožné veže a na východnej strane päťboká apsida a vstavné nárožné schodiská. Hlavné vstupné priečelie je riešené plastickým stredným rizalitom so závetrím, bohato zdobenými portálmi. Na bočných stranách sú stredové plastické rizality s jedným párom vstupných otvorov. Zastrešená je centrálnou kupolou na pendantívoch s priemerom 9 m. Synagóga presahuje dve podlažia. Interiér je horizontálne členený ochodzou, okolo modlitebne zo strán južnej, severnej a západnej, sprístupnený dvoma trojramennými, na západnej strane a na východnej strane dvoma jednoramennými schodiskami. Štyri železobetónové stĺpy nesú emporu, rozdeľujú priestor na trojlodie, nad centrálnym priestorom sa dvíha dominantná kupola a osem menších kupôl. Centrálna kupola je rabicová, zavesená na železobetónovom ráme a osem menších je zavesených oceľovými ťahadlami na drevených stropných trámoch. Hlavná nosná kostra stropnej konštrukcie je zo železobetónu a na nej sú voľne položené stropné trámy zo smrekového dreva. Výška kupoly v interiéri je 19,50 m a zaklenuje priestor 22 x 22 m, ktorý je osvetlený laternou a oknami, poskladanými do orientálnych trojlistových obrazcov s rovným ostením. Výplň okien tvorí mriežka z valcovaných oceľových profilov v ktorej je farebné sklo, zachované už len torzovito. Výplň portálov tvoria dvojkrídlové drevené dvere s vyrezávanými lištami a kovovými ornamentami.
Štuková výzdoba je inšpirovaná byzantsko-orientálnymi prvkami. Ostenia okenných otvorov, portály, stĺpy, piliere a klenbové konštrukcie sú bohato profilované a zdobené ornamentami s rastlinným a geometrickým dekorom.
Synagóga bola postavená na betónových základoch v hĺbke 70 cm a ako stavebný materiál bola použitá tehla a sčasti kameň. Základná hrúbka múrov je 60 cm. Konštrukcia kupoly, schodiská, podesty a empora sú železobetónové. Dlažbu prízemia tvorili keramické dlaždice, na schodoch bol umelý kameň, na podestách liate terazzo a na empore a v apside bola podlaha palubová. Omietka v interiéri a exteriéri bola štuková, architektonické časti fasády s použitím sadry a s kombináciou majoliky ako dekoru. Fasádu v exteriéri dopĺňajú kamenné profilované články, napríklad komíny.
Technológia zľahčenej železobetónovej konštrukcie a harmónia v dekore zaraďujú lučeneckú synagógu medzi najväčšie a unikátne ukážky romantickej slohovosti na Slovensku.
Synagóga medzi rokmi 1925 až 1944 slúžila bohoslužobným obradom židovskej cirkvi. V roku 1948 "prešla" spod Židovskej náboženskej obce do rúk Československého štátu, zastúpeného Mestským národným výborom Lučenec. V rokoch 1948 až 1980 bola čiastočne rekonštruovaná a prispôsobovaná na používanie, a to na skladové účely poľnohospodárskeho družstva. Od roku 1980 sa nevyužíva. V roku 1985 Krajský ústav štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Banskej Bystrici vypracoval návrh na zapísanie objektu Synagóga v Lučenci so štátneho zoznamu nehnuteľných kultúrnych pamiatok.
Dodnes sa osud synagógy od roku 1980 nezmenil, realizovali sa v nej len drobné najnevyhnutnejšie opravy. Hľadajú sa nové východiská zo "začarovaného kruhu", najmä v spolupráci s mimovládnou organizáciou Náš domov, ktorá sa snaží hľadať optimálne riešenie problému. Jeden z odvážnych projektov sa sústredil na využitie synagógy ako "multikultúrneho centra regiónu" s nadviazaním na medzinárodnú spoluprácu v oblasti kultúry.
Neologická synagóga je posledným mementom židovského geta, z ktorého sa v meste už nezachovalo nič. Pred "moderným" stavebným rozvojom neunikli ani také stavby, ako rituálne kúpele, ortodoxná synagóga a iné.

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa RudoM
Offline

Vcera som bol v Lucenci, synagoga je uchvatna, nevie nikto co sa s nou deje?Bude rekonstrukcia?

DSC_0006.jpg DSC_0006.jpg
Obrázok používateľa megynka1122
Offline

mohli by ju opravit...je to nadherna synagoga ktora patri k najvacsim v Europe......ochvilu sa moze zrutit....mohla by sa konat nejaka zbierka :D

synagoga.jpeg synagoga.jpeg
Obrázok používateľa benjo
Offline

kvoli peniazom z eurofondov to mali stihnut opravit za pat mesiacov (do konca OKT)? nuz, to by bol fakt vykon.. ale uz sa budova dostava do krasy... fakt to taha oci ked clovek ide okolo

 

tato tema sa moze ai zavriet...  http://www.obnova.sk/diskusia/synagoga-v-lucenci-jej-obnova

p1120478.jpg p1120478.jpg
Obrázok používateľa PeterK
Offline

Pre všetkých ktorý sú zvedavý ako dopadla rekonštrukcia a nemajú možnosť navštíviť ju osobne je tu prekrásna 3D virtuálna prehliadka

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.