V archeoparku na Martinskom vrchu pribudnú dva slovanské domy

Obrázok k článku

Dva slovanské domy pribudnú tento rok v archeoparku na Martinskom vrchu v areáli bývalých kasární pod nitrianskym Zoborom. V súčasnosti tu stoja dva domy, tretí začali stavať vlani. Dostavaný ho návštevníci budú môcť vidieť počas slávností Nitra, milá Nitra v utorok 4. júla, kedy tu budú komentované prehliadky archeoparku, ukážky pečenia v dobovej peci, výroba keramiky a hrať bude historická hudba. Štvrtý dom chcú archeológovia začať stavať cez leto. „Chceli by sme ho stavať s použitím dávnych nástrojov a technologických postupov. Pri týchto doterajších sme si pomohli aj s modernou pílou a podobne,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Veľkomoravskú osadu remeselníkov postavili archeológovia ako repliku osady, ktorú v tomto areáli preskúmali v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Počas leta archeopark ožije hrnčiarskymi workshopmi pre verejnosť. Ľudia si budú môcť s asistenciou odborníkov sami vytočiť na hrnčiarskom kruhu rôzne výrobky a vypáliť ich v replike pôvodnej veľkomoravskej pece.

 

Rozsiahly areál kasární previedlo ministerstvo obrany na Archeologický ústav a na mesto Nitra na jeseň 2008, pre verejnosť je však stále zatvorený. Archeologický ústav tu vlastní 12 budov a mesto Nitra 34. Archeologický ústav už zrekonštruoval niekoľko svojich budov a ich okolie udržiava. Mesto zatiaľ svoje budovy nevyužíva, plánuje tu s finančnou podporou eurofondov vybudovať Kreatívne centrum a materskú školu.

 

Podľa Ruttkaya by bolo dobré otvoriť areál aj pre verejnosť. „Keby aj mesto svoju časť vykosilo, už to by možno samo o sebe stačilo na to, aby mohol tento areál počas nejakých otváracích hodín slúžiť ako park. Mestský park na Sihoti je cez víkendy plný ľudí, takto by sa to rozplynulo,“ myslí si Ruttkay. Podľa neho by sa v budúcnosti mohol prepojiť mestský park cez územie popri rieke Nitre, kde je Brezový háj s Martinským vrchom. „Vznikol by jeden obrovský park, aký možno nemá žiadne iné mesto na Slovensku. Na svoje by si tam prišli nielen nadšenci histórie, ale aj detičky, dospelí, cyklisti či korčuliari,“ povedal Ruttkay. Riešením by podľa neho bola lávka pre chodcov a cyklistov ponad frekventovanú cestu pod Zoborom, ktorá by viedla k areálu bývalých kasární.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa gerald
Offline

Dobré informatívne články o archeologii ,ale vždy mi tu chýba viac fotiek. Viem že sa to netýka článku ale niečo o nálezisku avarskych hrobov pri výstavbe diaľnice pri Ba aj s viac fotkami by som prijal.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.