Rekonštrukcia meštianskeho domu v Trnave získala Cenu ARCH

Obrázok k článku od zora.

Príkladné spojenie spolupráce medzi investorom, architektmi a mestom vyzdvihla porota Ceny ARCH 2018 pri tohtoročnom rozhodnutí o víťazoch ocenenia. Laureátom 21. ročníka Ceny ARCH sa stal projekt Rekonštrukcie meštianskeho domu a Nádvorie v Trnave od ateliéru Vallo Sadovsky Architects. Cenu tvorcovia získali v utorok 6. novembra počas slávnostného večera v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave, agentúru SITA o tom informovala Hana Kopecká z redakcie ARCH. Cena konkrétne patrí autorskému tímu Oliver Sadovský, Matúš Vallo, Branislav Husárik, Zuzana Krejčířová, Marián Stanislav, Elena Šoltésová, Jakub Španiel, Marcel Vadík, Mateja Vonkomerová a Viliam Zajíček.

 

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala 3. až 5. septembra medzinárodná porota v zložení: Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko). Podľa názoru porotcu zo Slovinska Andreja Hrauskeho, si projekt „adoptoval centrum a snaží sa ho zaplniť novými funkciami. Funkciami slúžiacimi nielen turistom, ale napĺňajúcimi aj potreby obyvateľov mesta“. Andrea Bacová zas tvrdí, že projekt podnietil nový život a kultúrne využitie v historickom centre Trnavy. „Kľúčová je aj spolupráca s mestom. Ak by to tam len postavili, prázdne, kde-tu s nejakým nájomníkom, bolo by to otázne,“ cituje tlačová správa rakúskeho člena jury Maria Ramoniho.

 

Cena ARCH je cena za architektúru, ktorú od roku 1998 udeľuje odborný časopis ARCH o architektúre a inej kultúre. Zámerom Ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii. Cena ARCH má profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény. Nominované môžu byť výlučne diela, ktoré boli v uplynulých 12 mesiacoch publikované na stránkach tohto periodika. Nominácie na Cenu ARCH 2018 sú zverejnené na internetovej adrese – https://www.vydavatelstvoeurostav.sk/sk/aktuality-vydavatelstvo/nominaci....


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.